Stulejka

Stulejka jest zwężeniem napletka utworzonym przez pierścień tkankowy uniemożliwiający zsuwanie się napletka z żołędzi prącia. Wyróżnić możemy dwa rodzaje tej dolegliwości: wrodzoną oraz nabytą. W zależności od nasilenia objawów mamy do czynienia ze stulejką całkowitą (odsłonięcie żołędzi jest niemożliwe) bądź częściową (zsuwanie napletka jest możliwe, ale w sposób znaczący utrudnione). Schorzenie to może powodować zaburzenia oddawania moczu oraz uniemożliwiać współżycie. W lżejszych przypadkach podczas współżyciu towarzyszy ból, a nawet krwawienie.

Wskazania

  • stulejka
  • względy estetyczne
  • względy higieniczne
  • zbyt długi/zbyt luźny napletek
  • niezadowolenie ze współżycia
  • przedwczesny wytrysk

Przygotowanie do zabiegu

Pacjent do zabiegu kwalifikowany jest na podstawie konsultacji urologicznej. Podczas konsultacji należy zgłosić ewentualne przyjmowanie leków (szczególnie tych zmieniających krzepliwość krwi), a także stwierdzone zaburzenie krzepliwości oraz alergie na leki.

Przed zabiegiem zalecana jest depilacja.

Przebieg zabiegu obrzezania

Zabieg obrzezania wykonywany jest przez doświadczonego lekarza pracującego na stanowisku młodszego asystenta na Oddziale Urologii i Transplantacji Nerek WSSz im. Pirogowa w Łodzi – dr Mateusza Kamińskiego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Na początku prącie znieczulane jest kremem, a następnie ostrzykiwane lekiem 

Znieczulającym, co gwarantuje całkowitą bezbolesność. Lekarz po uprzednim odkażeniu operowanego miejsca, zaznacza jałowym mazakiem miejsce planowanego cięcia. Następnie za pomocą skalpela lub lasera CO2 usuwa problematyczny fragment skóry uniemożliwiający zsuwanie napletka. Zastosowanie lasera znacznie skraca czas zabiegu oraz zmniejsza ryzyko krwawienia i konieczności zakładania dodatkowych szwów. Użycie tej techniki w sposób znaczący wpływa na przebieg rekonwalescencji oraz zapewnia mniejsze dolegliwości po zabiegu. Ostatni etap zabiegu polega na założeniu pojedynczych, cienkich szwów rozpuszczalnych, które łączą dwie blaszki napletka i jałowy opatrunek. Cały zabieg trwa około 60 minut.

W zależności od ilości usuniętego napletka i wysokości blizny, występują cztery podstawowe techniki obrzezania:

  • high and tight,
  • low and tight,
  • high and loose,
  • low and loose.

Efekty po zabiegu

Ostateczny efekt zabiegu zależny jest od indywidualnych uwarunkowań anatomicznych. Blizna może utrzymywać się 6-9 mięsięcy po zabiegu – nie powinna jednak stwarzać problemów.

Rekonwalescencja

W pierwszym tygodniu po zabiegu zaleca się stosowanie jałowych opatrunków, ze względu na ewentualne, niewielkie krwawienie. Okolica operowana może być zaczerwieniona, zasiniona, obrzęknięta przez ok. 2-3 tygodnie. Przez okres 3-4 tygodni (czasem dłużej) należy powstrzymać się od aktywności seksualnej oraz kąpieli w wannie czy basenie. Już w 2 dobie po zabiegu należy, w celu dbałości o higienę, umyć całe ciało pod prysznicem z użyciem mydła hipoalergicznego. Lekarz wykonujący zabieg odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaleceń i udzieli instrukcji dotyczących rekonwalescencji.

stulejka