Czym jest wodniak jądra i jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Wodniak jądra to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia się płynu surowiczego między osłonkami jądra. Dochodzi do tego na skutek nadmiernego wytwarzania bądź zaburzonego wchłaniania płynu przez osłonki jądra. Duża objętość płynu w mosznie może powodować trudności przy chodzeniu oraz dolegliwości bólowe. Płyn wpływa niekorzystnie na wytwarzanie plemników, a w przypadku długotrwałego ucisku może prowadzić do zmniejszenia lub nawet zaniku jądra i obniżenia płodności.

Do najczęstszych przyczyn wodniaka jądra należą:

  • stan zapalny jadra/nadjądrza
  • uraz moszny
  • operacja przepuklny pachwinowej
  • operacje w obrębie jamy brzusznej
  • operacja żylaków powrózka nasiennego

Przygotowanie do zabiegu punkcji

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się podczas konsultacji urologicznej. W celu ustalenia kwalifikacji do zabiegu należy wykonać badanie USG. Podczas konsultacji należy zgłosić ewentualne przyjmowanie leków (szczególnie tych zmieniających krzepliwość krwi), a także stwierdzone zaburzenie krzepliwości oraz alergie na leki. Wskazana jest depilacja okolic intymnych.

Przebieg zabiegu

Skóra moszny znieczulana jest za pomocą maści zawierającej środek znieczulający, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Następnie skóra jest dezynfekowana. Cały proces odbywa się w warunkach sterylności, z użyciem jednorazowych narzędzi. Pod kontrolą liniowej głowicy ultrasonograficznej, za pomocą igły lekarz wykonuje punkcję (nakłucie przez skórę moszny) i ewakuuje wodniaka jądra.

Rekonwalescencja

W pierwszej dobie po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie z miejsc wkłuć, dlatego zalecane jest stosowanie jałowych opatrunków wkładanych do obcisłej bielizny. Przez pierwsze kilka dni skóra moszny może być zaczerwieniona nieco bolesna, obrzęknięta oraz wrażliwa, a miejsca wkłuć pokryte będą strupkami. Czasem powstają małe zasinienia spowodowane wbiciem igły, mijają one jednak po 5-7 dniach od zabiegu. Lekarz wykonujący zabieg odpowie na wszystkie pytania dotyczące zaleceń i udzieli instrukcji dotyczących rekonwalescencji.

Wodniak jądra - czym jest i jak go leczyć?